جستجو

انواع قوطی آهن (پروفیل)؛ کاربرد، مزایا، معایب و نحوه ساخت

پروفیل آهن یا قوطی آهنی یکی از پرکاربردترین انواع پروفیل در صنایع مختلف است. از پروفیل در صنعت خودرو، صنایع ساختمانی، هوافضا، صنایع دریایی و پزشکی استفاده می‌شود. انواع قوطی آهن در دسته‌بندی‌های مشخصی قرار می‌گیرند.

در این مقاله، به بررسی انواع پروفیل فلزی از نظر جنس، طرز ساخت، کابرد، وزن مقطع، ابعاد و شکل انواع پروفیل آهنی خواهیم پرداخت. پیشنهاد متخصصان فنی امروز آهن، صرف زمان حداقل 72 ساعته تا یک هفته، برای آنالیز دقیق تمامی مشخصات فنی، انواع قوطی پروفیل؛ و سپس تصمیم گیری برای تهیه، انواع پروفیل موجود در بازار مطابق با نیازتان است.

آشنایی با انواع پروفیل آهنی از نظر نوع ساختار، ساخت و کاربرد

همانطور که گفتیم پروفیل‌های آهنی از نظر نوع ساختار، جنس و کاربرد در دسته‌بندی‌های گوناگونی قرار می‌گیرند. در جدول زیر به طور خلاصه انواع پروفیل آهنی را در دسته‌بندی‌های مختلف مشاهده خواهید کرد:

جدول انواع پروفیل ‌ها از نظر جنس ساخت

انواع پروفیل از نظر جنس کاربرد ها
آهن ضد زنگ صنایع شیمیایی، نفت و گاز، صنایع دریایی و ساختمان‌سازی
فولادی صنایع خودروسازی، ساختمان‌سازی، ساخت ماشین آلات صنعتی
آلومینیومی ساختمان‌سازی، صنعت الکترونیک، خودروسازی
مسی صنعت الکترونیک، صنعت برق، صنعت ساختمان، خودروسازی
تیتانیوم صنعت هوافضا، صنعت پزشکی، صنعت شیمیایی
گالوانیزه خودروسازی، صنعت ساختمان، صنعت بسته‌بندی
کامپیوزیت ساختمان‌سازی، صنعت خودرو، صنعت هوافضا
استیل صنعت ساختمان، خودروسازی، صنایع پتروشیمی و نفت و گاز

جدول انواع پروفیل‌ها از نظر نوع ساخت

نحوه ساخت کاربرد
نورد سرد خودروسازی، صنایع لوله‌سازی، صنایع برق و الکترونیک
نورد گرم خودروسازی، صنایع لوله‌سازی، صنایع برق و الکترونیک
 

جدول انواع پروفیل‌ها از نظر شکل ظاهری

شکل ظاهری کاربرد
پروفیل باز صنعت ساختمانی، ساخت ماشین آلات صنعتی، صنعت الکترونیک
پروفیل بسته صنایع ساختمانی، خودروسازی، ساخت ماشین آلات صنعتی

 جدول انواع پروفیل‌ها از نظر کاربرد

انواع پروفیل کاربرد
ستونی صنایع ساختمانی، صنعت خودرو، تجهیزات صنعتی، خودروسازی
درب و پنجره ساخت درب و پنجره
مستطیل صنایع ساختمانی، ساخت قاب درب، تجهیزات صنعتی، کشاورزی، خودروسازی، سازه‌های حمل و نقل صنعتی
نبشی ساخت دیوارهای داخلی، مبلمان و تجهیزات دکوری، سیستم‌های نورپردازی
گرد تثبیت و نگهداری قطعات ساختمانی، قطعات چرخ خودرو، ساخت ماشین آلات صنعتی
مثلی نمای داخلی ساختمان، ساخت قوس سازه‌ها، خودروسازی، ساخت تجهیزات و سازه‌های ورزشی
آبرو (ناودانی) برای ساخت ناودان ساختمان‌ها استفاده می‌شود
تسمه صنایع ساختمانی، اتصال قطعات مختلف، خودروسازی، ساخت ماشین آلات صنعتی
پروفیل زد (Z) صنایع ساختمانی، ساخت نرده و ستون، صنایع خودروسازی

جدول انواع پروفیل‌ها از نظر وزن

انواع پروفیل وزن
سبک ساخت فریم‌های درب و پنجره، خودروسازی، هوافضا، الکترونیک  
سنگین قاب‌های بتنی پیش‌ساخته، پل، برج، خودروسازی، صنعت معدن  
صنعتی به پروفیل‌هایی گفته می‌شود که در صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرد

منظور از پروفیل ساختمانی چیست؟

پروفیل‌ها از نظر کاربرد و مکانی که مورد استفاده قرار می‌گیرند دسته‌بندی شده‌اند. پروفیل‌های ساختمانی یکی از این انواع پروفیل هستند که به طور خاص برای ساخت و ساز مورد استفاده قرار می‌گیرند.

انواع پروفیل تولیدی در کارخانه امروز آهن
معرفی انواع پروفیل آلومینیومی در امروزآهن

این پروفیل‌ها نه فقط در ساخت بناهای ساختمانی، بلکه برای پل‌سازی، برج‌سازی، تونل‌سازی و به طور کلی صنعت ساخت و ساز استفاده می‌شوند. پروفیل ساختمانی در ابعاد، شکل ظاهری و جنس‌های مختلفی تولید می‌شود. برخی از آنها صرفا برای داخل ساختمان و برخی دیگر برای اسکلت‌بندی و حتی نمای بیرونی ساختمان‌ها کاربرد دارند.

منظور از پروفیل صنعتی چیست؟

صنایع مختلف با توجه به نیازهایی که دارند از پروفیل‌ها استفاده می‌کنند. به تمام پروفیل‌هایی که به طور ویژه برای صنایع تولید می‌شوند، پروفیل صنعتی می‌گویند. همانطور که در جدول قبل مشاهده کردید اکثر پروفیل‌ها مصارف صنعتی دارند که برخی از این صنایع عبارت‌اند از:

 • صنایع ساختمانی
 • صنعت خودرو
 • صنایع هوافضا
 • صنایع دریایی
 • صنایع پتروشیمی، نفت و گاز
 • صنایع قطعه سازی

مواردی که در بالا مشاهده نمودید مهم‌ترین زمینه‌های استفاده انواع قوطی پروفیل صنعتی هستند.

انواع قوطی آهن از نظر شکل ظاهری کدامند؟

پروفیل یا قوطی آهن از نظر شکل ظاهری آنها به دو دسته تقسیم می‌شوند؛ پروفیل بسته و پروفیل باز.

 1. قوطی پروفیل باز
 2. قوطی پروفیل بسته

در ادامه با هرکدام از این انواع قوطی آهن آشنا خواهید شد و با موارد استفاده هر یک از آن‌ها نیز آشنا خواهید شد.

آشنایی با پروفیل باز

پروفیل باز، برخلاف پروفیل بسته، سطح مقطعی باز دارد. باز بودن سطح مقطع این نوع پروفیل منجر به کاهش وزن شده و به همین دلیل قیمت پروفیل باز نسبت به پروفیل بسته کمتر است. این نوع پروفیل‌ها دارای یک شکاف باز در یکی از ضلع‌های خود هستند. این شکاف می‌تواند به شکل عمودی، افقی یا مایل باشد.

معرفی انواع پروفیل آهنی سبک در بازرگانی امروز آهن
معرفی انواع پروفیل قوطی آهنی و فلزی سبک در وبسایت امروز آهن

از پروفیل‌های باز در ساخت سازه‌های فولادی مانند ساختمان‌سازی، خودروسازی و ساخت ماشین آلات صنعتی استفاده می‌شود. همچنین برای ساخت لوله‌ها و سازه‌های صنعت پتروشیمی هم می‌توان از این نوع پروفیل استفاده کرد.

آشنایی با پروفیل بسته

پروفیل بسته به پروفیل‌هایی گفته می‌شود که سطح مقطع آنها بسته باشد. این پروفیل‌ها در شکل‌ها و اندازه‌های مختلفی تولید می‌شوند و به طور گسترده در صنایع کاربرد دارند. پروفیل‌های بسته می‌توانند مقاطع مربعی، مستطیلی، دایره‌ای و غیره داشته باشند و به همین دلیل در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند.

به عنوان مثال از پروفیل‌های بسته در ساخت پل‌ها، توربین‌های بادی، خودرو، ساخت ماشین آلات صنعتی و صنایع ساختمانی استفاده می‌شود. با توجه به قابلیت چند منظوره‌ای که پروفیل بسته دارد، می‌تواند بر اساس نیاز صنایع مختلف شکل‌دهی شده و مورد استفاده قرار گیرد.

انواع پروفیل آهنی از نظر نحوه ساخت

خمکاری پروفیل بر اساس فرایند ساخت آن‌ها در دو دسته زیر می‌شناسند؛

 1. پروفیل نورد گرم
 2. پروفیل نورد سرد

به طور کلی هر قوطی پروفیلی که در بازار به فروش می‌رسد.

انواع قوطی آهن و فلزی در امروزآهن
انواع پروفیل فلزی و آهنی در امروز آهن

در انواع مختلف، توسط یکی از این روش‌ها تولید شده است که در ادامه هر دو دسته را معرفی می‌کنیم.

آشنایی با پروفیل نورد گرم

پروفیل نورد گرم (Hot-rolled profile) یک نوع پروفیل خاص است که طی فرایند نورد گرم تولید می‌شود. در این روش، بلوم‌های فولادی در دمای بالا، تحت فشار ماشین‌های نورد گرم قرار می‌گیرند تا به شکل نهایی خود در آیند. این فرایند معمولا در دمایی بین 1100 تا 1300 درجه سانتیگراد انجام می‌شود.

پروفیل نورد گرم به دلیل فرایند تولیدی که دارد بسیار مستحکم و در عین حال منعطف است. لازم به ذکر است که این پروفیل‌ها با مقاطع مستطیلی، مربعی، مثلثی و … تولید می‌شوند. از جمله کاربردهای این نوع پروفیل‌ها در صنایع پتروشیمی، خودروسازی، ساخت ماشین آلات صنعتی و … است.

آشنایی با پروفیل نورد سرد

پروفیل نورد سرد (Cold-rolled profile) نیز یک نوع پروفیل آهنی است که به وسیله فرآیند نورد سرد تولید می‌شود. در این روش، فولاد گرم که پیش‌تر به شکل صفحه تولید شده بود، در دمای اتاق و بدون استفاده از حرارت بالا و تحت فشار کمتر نسبت به نورد گرم، در ماشین‌های نورد سرد عبور می‌کند تا به شکل نهایی خود تبدیل شود.

انواع قوطی پروفیل آلومینیوم کدامند؟
انواع قوطی فلزی و آهنی در صنایع فولادی امروز آهن

این نوع پروفیل‌ها صفحه‌ای صاف‌تر، استحکام بالاتر و کیفیت بیشتری نسبت به نورد گرم دارند. از این نوع پروفیل‌ها در صنایع خودروسازی، صنایع برق و الکترونیک، و همچنین پتروشیمی استفاده می‌شود.

انواع پروفیل از نظر وزن مقطع فلزی: سبک، سنگین و صنعتی

نوع دیگری از دسته‌بندی انواع پروفیل آهنی، با توجه به وزن مقطع آنها صورت می‌گیرد. در این دسته‌بندی سه نوع پروفیل سبک، سنگین و صنعتی جای دارند. از آنجایی که پروفیل‌های صنعتی را در بخش‌های قبل معرفی کردیم، در این بخش فقط با پروفیل‌های سبک و سنگین آشنا خواهید شد. برای مشاهده وزن قوطی پروفیل بر روی سایز مورد نظر کلیک کنید:

آشنایی با انواع پروفیل سبک

پروفیل‌های سبک به دلیل وزن کم، مقطع هندسی نازک‌تر و جنس فولاد سبک‌تر کاربردهای زیادی در صنایع دارند. از این نوع پروفیل‌ها در ساخت سازه‌های فلزی سبک مانند گلخانه، سوله و سازه‌های پوششی استفاده می‌شود. همچنین در ساخت مبلمان و تجهیزات خانگی هم می‌توان از پروفیل سبک استفاده کرد.

آشنایی با انواع پروفیل سنگین

نوع دیگری از پروفیل‌ها از نظر وزن مقطع، پروفیل‌های سنگین هستند. این پروفیل‌ها سطح مقطع ضخیم‌تری دارند و از فولاد سنگین در ساخت آنها استفاده می‌شود. این نوع پروفیل‌ها اغلب برای تحمل وزن‌های زیاد تولید می‌شوند و از آنها برای حمل‌ونقل و باربری استفاده می‌شود. البته این نوع پروفیل برای ساخت پل، برج، تجهیزات دریایی و سازه‌های بزرگ کاربردهای زیادی دارند.

دسته بندی انواع قوطی آهن و پروفیل از نظر جنس فلز

یکی دیگر از دسته‌بندی‌های انواع قوطی پروفیل بر اساس جنس فلزی‌ست که در ساخت آن به کار رفته است. طبق این دسته‌بندی پروفیل‌ها را در دسته‌های زیر قرار می‌دهند.

 • فولادی (آهنی)
 • کامپوزیتی
 • استیل
 • گالوانیزه
 • آلومینیومی

هر کدام از موارد انواع قوطی فلزی در جنس‌های مختلف کاربرد خاص خود را دارند که با آن‌ها آشنا خواهیم شد.

پروفیل فولادی

پرکاربردترین نوع پروفیل که در صنایع بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرد، پروفیل فولادی است. از این نوع پروفیل در ساختمان‌سازی، خودروسازی و صنایع مختلفی استفاده می‌شود. فولات به دلیل دوام، استحکام و طول عمر بالایی که دارد، بهترین انتخاب برای ساخت بناهای بزرگ است.

پروفیل کامپوزیتی

پروفیل کامپوزیتی از ترکیب دو یا چند ماده مختلف که ویژگی‌های مکانیکی و فیزیکی منحصر به فردی دارند ساخته می‌شود. این نوع پروفیل‌ها معمولا ترکیبی از الیاف کربن، الیاف شیشه، الیاف آرامید و پلیمرهای دیگر هستند. به دلیل وزن سبک این نوع پروفیل، از آن در ساخت هواپیما و صنعت هوافضا استفاده می‌شود. از دیگر کاربردهای این پروفیل در صنعت خودروسازی است.

پروفیل استیل

پروفیل‌های استیل به عنوان یکی از زیرمجموعه‌های فولاد شناخته می‌شود. در واقع پروفیل استیل همان پروفیل فولاد ضد زنگ است که به دلیل وزن کم‌تر در صنایع مختلفی کاربرد دارد. صنایع ساختمانی، خودروسازی و صنایع دریایی و کشتی‌سازی تنها بخشی از کاربردهای این پروفیل است.

پروفیل گالوانیزه

پروفیل گالوانیزه نوعی پروفیل آهنی محسوب می‌شود که با پوشش از گالوانیزه حمایت شده است. این پوشش محافظتی از آسیب رسیدن به تنه اصلی پروفیل جلوگیری می‌کند. از پروفیل‌های گالوانیزه در سازه‌هایی استفاده می‌شود که دائم در معرض رطوبت و آب قرار دارند.

پروفیل آلومینیومی

یکی دیگر از پرکاربردترین پروفیل فلزی، انواع پروفیل آلومینیومی است.  وزن پروفیل آلومینیوم به دلیل شکل‌پذیری بالا، سبک است. اما این پروفیل ‌ها طول عمر زیادی که دارد در صنایع مختلف استفاده می‌شود. اما پرکاربردترین صنایعی که از پروفیل آلومینیومی استفاده می‌کنند، صنایع خودروسازی و ساختمان‌سازی هستند.

دسته بندی انواع پروفیل از نظر نوع کاربرد (ساختمانی و صنعتی)

انواع پروفیل قوطی از نظر نوع کاربردی که دارند به دو دسته ساختمانی و صنعتی تقسیم می‌شوند. در ادامه به شکل کامل هر کدام از زیرمجموعه‌های این پروفیل‌ها را معرفی می‌کنیم.

انواع پروفیل ساختمانی و کاربردهای آن

پرکاربردترین پروفیل‌های موجود در بازار، پروفیل‌های ساختمانی هستند. در واقع بخش بزرگی از پروفیل‌هایی که تولید می‌شوند برای مصارف ساختمانی در نظر گرفته شده اند. پروفیل‌های ساختمانی از نظر شکل و نوع استفاده به چند دسته زیر تقسیم می‌شوند:

انواع پروفیل ستونی

پروفیل‌های ستونی به شکل سازه‌های پیش‌ساخته برای ساختمان‌سازی، برج‌سازی و پل‌سازی مورد استفاده قرار می‌گیرند. این پروفیل‌ها جزو گران‌ترین و در عین حال کاربردی‌ترین پروفیل‌ها در صنعت ساختمان‌سازی هستند.

انواع پروفیل درب و پنجره

 انواع پروفیل های درب و پنجره از کاربردی‌ترین پروفیل‌های ساختمانی محسوب می‌شوند. وزن پروفیل درب و پنجره به دلیل اندازه متغییر در و پنجره در بازه متنوعی قرار دارد. پروفیل‌ها به دلیل شکل‌پذیری بالایی که دارند می‌توانند به راحتی برای درب و پنجره‌های با ابعاد مختلف ساخته شوند.

انواع پروفیل قوطی آهنی را از کجا تهیه کنیم؟
انواع قوطی پروفیل آهنی، فلزی، مبلی، سبک و سنگین در بازرگانی امروز آهن

انواع پروفیل مستطیل

پروفیل‌های مستطیلی نوع دیگری از پروفیل‌ها هستند که سطح مقطع مستطیل دارند. از جمله کاربردهای این نوع پروفیل‌ها می‌توان به استفاده از آن‌ها برای ساخت قاب درب و سایر بخش‌های ساختمان‌ها، برج‌ها و پل‌ها اشاره کرد.

انواع پروفیل نبشی

پروفیل نبشی به دلیل شکل ظاهری خاصی که دارد می‌تواند در ساخت و ساز مورد استفاده قرار گیرد. از این نوع پروفیل برای ساخت دیوارهای داخلی بناها استفاده می‌شود. علاوه بر این در صنعت مبلمان و تجهیزات دکوری هم بسیار پرکاربرد است.

انواع پروفیل گرد

برای تثبیت و نگهداری قطعات داخلی ساختمان از پروفیل‌های گرد استفاده می‌شوند. این نوع پروفیل‌ها به دلیل سطح مقطعی که دارند بسیار پرکاربرد هستند.

انواع پروفیل مثلثی

یکی دیگر از پروفیل‌های ساختمانی که به دلیل شکل سطح مقطع خود کاربرد دارد پروفیل مثلثی است. این نوع پروفیل برای ساخت نمای داخلی ساختمان و همچنین ساخت سازه‌هایی که قوس دارند مورد استفاده قرار می‌گیرد.

انواع پروفیل آبرو (ناودانی)

پروفیل‌های آبرو یا ناودانی همانطور که از نام آنها پیداست به شکل ویژه برای ناودان ساختمان‌ها طراحی شده‌اند. مقاومت در برابر رطوبت، شکل‌پذیری بالا و طول عمر زیاد از ویژگی‌های این نوع پروفیل‌هاست.

نام و مشخصات فنی انواع پروفیل درب و پنجره در امروز آهن
مشخصات فنی انواع قوطی پروفیل فلزی درب و پنجره

پروفیل تسمه

پروفیل تسمه یک نوع پروفیل ساختمانی‌ست که به شکل یک تسمه یا نوار باریک و بلند ساخته می‌شود. جنس این نوع پروفیل معمولا از فولاد، آلومینیوم یا استیل است. از این نوع پروفیل بیشتر برای کاربردهای کششی یا فشاری استفاده می‌شود.

پروفیل Z (زد)

 شکل ظاهری پروفیل زد یا Z باعث می‌شود که از آن به عنوان استحکام بخش به سازه‌های اصلی ساختمان استفاده شود.

انواع پروفیل کناف

 انواع پروفیل کناف زیر مجموعه‌ی پروفیل‌های ساختمانی هستند. که در ساخت سازه‌های کناف استفاده می‌شوند.

پروفیل مبلی

پروفیل مبلی به پروفیل هایی که ضخامت‌شان در بازه‌ی 0.8 تا 2 سانتی متر می‌گویند. 

آشنایی با انواع پروفیل صنعتی و کاربردهای آن

پروفیل‌های صنعتی با توجه به نوع صنعتی که در آن مورد استفاده قرار می‌گیرند، اسامی گوناگونی دارند. برخی از این پروفیل‌ها به طور خاص برای صنایع ساختمانی استفاده می‌شوند اما برخی دیگر در صنایع خودروسازی، پتروشیمی، هوافضا و … کاربرد دارند.

جهت خرید انواع پروفیل آهنی ساختمانی و صنعتی با قیمت مناسب چه باید کرد؟

برای خرید انواع پروفیل قوطی می‌توانید روی سایت امروزآهن حساب ویژه‌ای باز کنید. وبسایت امروزآهن می توانید مقرون به صرفه‌ترین قیمت پروفیل مورد استفاده در مصارف ساختمانی و صنعتی تهیه کنید.

Rate this post

اشتراک گذاری این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *