جستجو

ساخت خانه با قوطی آهن؛ ساخت ویلا با قوطی فلزی

از سال 1390 تا 1403، به علت افزایش هزینه ساخت خانه و ویلا؛ ساخت خانه با قوطی آهن، انتخاب مقرون به صرفه تری می‌باشد. اما قیمت ارزان قوطی، دلیل مناسبی برای ساخت خانه با قوطی نیست. انتخاب قوطی به عنوان مصالح ساختمانی، مزایای فراونی از جمله، سهولت و سرعت دراجرا نسبت به سایر مواد اولیه ساختمان سازی، دوام و پایداری ساخت ویلا و خانه با قوطی، انعطاف درطراحی سازه، کاهش چشمگیر هزینه ساخت و وزن سبک قوطی دارد.

در این مقاله به طور خاص به بررسی ساخت ویلا و خانه با قوطی فلزی می‌پردازیم. در ابتدا به این سوال پاسخ می‌دهیم که “آیا استفاده از قوطی فلزی برای ساخت خانه کار درستی است؟” و سپس مراحل، مزیت‌ها و شیوه انتخاب نوع قوطی برای ساخت اسکلت فلزی با قوطی را مورد بررسی قرار می‌دهیم. 

مقایسه ساخت ویلا و خانه با قوطی فلزی و مصالح سنتی

 در جدول زیر با مقایسه ویژگی‌های مصالح ساختمانی، می‌توانید مناسب‌ترین متریال را برای ساخت ویلا و خانه با قوطی انتخاب کنید.

ویژگی‌ها مصالح ساختمانی سنتی قوطی فلزی
استحکام و مقاومت مقاومت کمتری دارد استحکام و مقاومت بیشتری دارد.
سازگاری با محیط زیست با محیط زیست سازگار نیست با محیط زیست سازگاری بالایی دارد
هزینه اجرایی هزینه‌ی اجرایی بیشتری دارد. هزینه اجرایی کمتری نسبت به سایر مصالح ساختمانی دارد
مدت زمان اجرا مدت زمان اجرایی طولانی دارد. در کوتاه ترین زمان، قابلیت اجرایی دارد.

از مقایسه اطلاعات جدول بالا نتیجه می‌گیریم که انتخاب قوطی فلزی، از نظر استحکام ساختمان، سازگاری با محیط زیست، هزینه اجرایی و زمان گزینه‌ی بهتری می‌باشد. و توصیه‌ی کارشناسان فنی امروز آهن انتخاب قوطی فلزی برای ساخت خانه و ویلا می‌باشد.

آیا ساخت ویلا و خانه با قوطی فلزی تصمیم مناسبی است؟

در ساخت خانه و ویلا از قوطی‌های آهنی در بخش‌های مختلفی مانند ستون، درب و پنجره و نرده‌ها استفاده می‌شود. استفاده از قوطی فلزی در ساخت خانه چالش‌هایی را به همراه دارد. از این گونه مصالح باید به شکل مهندسی و حساب شده در بنای سازه‌ها استفاده شود.

در سال‌های گذشته ساخت ویلا با قوطی فلزی به یکی از روش‌های معمول و متداول در صنعت ساختمان تبدیل شده که هزینه نهایی سازه را به طور چشمگیری افزایش می‌دهد.  قوطی‌های فلزی که در صنعت ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرند معمولا از جنس فولاد سبک یا فولاد ضد زنگ ساخته می‌شوند که باعث می‌شود ساختمان سبک‌تر شده و با استحکام بیشتری داشته باشد.

 

با این حال برای ساخت ویلا با قوطی فلزی باید مهندسان مجرب و متخصص در زمینه ساختمان با استفاده از مواد مناسب این کار را انجام دهند تا اجرای سازه نهایی ایمن و با کیفیت باشد. علاوه بر این باید مطمئن شوید که در حین ساخت ویلا با قوطی فلزی تمام استانداردها و مقررات ساختمانی رعایت شود.

بنابراین برای پاسخ به این سوال که آیا ساخت ویلا با قوطی فلزی تصمیم مناسبی است یا خیر باید گفت بله می‌توانید از قوطی‌های فلزی مناسب برای ساختمان سازی استفاده کنید اما باید افراد متخصص در این زمینه کار را انجام دهند تا ایمنی نهایی ساختمان هم حفظ شود.

مراحل ساخت خانه و ویلا با قوطی آهن

مراحل ساخت ویلا با قوطی پروفیل با توجه به مشخصات و نیازهای هر پروژه متفاوت است. این مراحل همچنین به مقررات محلی و دریافت مجوزها هم بستگی دارد. اما به طور کلی برای ساخت ویلا با قوطی فلزی باید مراحل زیر را پشت سر بگذارید:‌

  • محاسبات و اندازه‌گیری
  • ایجاد فوندانسیون پایدار و مناسب
  • تهیه انواع قوطی فلزی
  • نصب و جوشکاری قوطی‌ها
  • ساخت سقف و ستون‌ها
  • جایگذاری درب و پنجره
  • قرار دادن سیستم‌ها الکتریکی
  • دکوراسیون داخلی
  • تکمیل و نظافت
  • تکمیل فرآیند و آماده سازی برای استفاده

به طور کلی 10 مرحله اصلی ساخت ویلا با قوطی به شرح بالا می‌باشد که هر یک را با جزئیات به شما توضیح خواهیم داد.

برنامه‌ریزی و اندازه‌گیری

در گام اول باید برنامه‌ریزی دقیقی برای ساخت ویلا داشته باشید. در این برنامه‌ریزی باید تمام نقشه‌ها، طرح‌ها و مشخصات فنی سازه‌ای که قصد ساخت آن دارید نوشته شده باشد. همچنین نیازها و انتظارات خود از ساخت ویلا با قوطی فلزی را در این برنامه‌ریزی بگنجانید.

نحوه ساخت اسکلت ویلا با قوطی پروفیل
ساخت خانه با قوطی آهنی

برنامه‌ریزی باید با توجه به بودجه و انتظاراتی که از ساخت ویلا دارید انجام شود. در این بخش زمان‌بندی پروژه تخمین زده شده و تمام نیازهای مالی و تیمی که کار ساخت را انجام می‌دهند مشخص می‌شود.

زیرساخت 

پس از برنامه‌ریزی دقیق و تایید طرح اولیه توسط مهندسان و مراجع قانونی و دریافت مجوزها نوبت به اجرای زیرساخت می‌رسد. زیرساخت‌های هر بنا شامل لوله‌کشی‌های آب و فاضلاب، اتصالات برق و سیستم‌های گرمایش و سرمایش می شود. در همین مرحله باید به این فکر کنید که زیرساخت‌های مورد نیاز بنای شما چیست.

ساخت قوطی فلزی

قوطی‌های فلزی با توجه به نقشه‌ها و طرح‌ها تهیه و به اندازه‌های مورد نیاز برش می‌شوند. بنابراین پس از مشخص شدن ابعاد و تعیین نقشه بنا، باید به فکر ساخت قوطی فلزی متناسب با بنای خود باشید.

برای این که می‌توانید قوطی‌های آماده‌ای که در بازار وجود دارند را خریداری کنید یا با شرکت‌های تولید کننده پروفیل قرارداد بسته و قوطی با ابعاد و ضخامت دلخواه خود را از آنها بخواهید.

نصب قوطی

قوطی‌های فلزی به عنوان اسکلت ساختمان نصب می‌شوند. این مرحله شامل نصب پیچ‌ها و اتصالات است که باعث تثبیت پروفیل‌ها به یکدیگر می‌شود. بنابراین اگر قصد دارید از قوطی به عنوان ستون‌های بنا استفاده کنید در همین مرحله باید نصب شوند. نصب دیوارها و سقف

بعد از نصب اسکلت فلزی، دیوارها و سقف با مصالح مورد نظر مثل بلوک، سیمان‌گچ، سنگ یا نئوپان نصب می‌شوند. در واقع دیوار و سقف روی ستونی که از قوطی فلزی ساخته شده نصب می‌شوند.

صفر تا صد مراحل ساخت ویلا با قوطی پروفیل اهنی

نصب پنجره‌ها و درب‌ها

پنجره‌ها و درب‌ها به دیوارها نصب می‌شوند. می‌توانید از قوطی و پروفیل درب و پنجره برای این بخش از ویلای خود استفاده کنید. هزینه استفاده از پروفیل‌های درب و پنجره بسیار کمتر از مصالح دیگر است و مزایای متعددی هم دارند.

نصب سیستم‌های مکانیکی و برقی

پس از نصب درب و پنجره نوبت به نصب سیستم‌های برقی، گرمایش، سرمایش و تهویه مطبوع می‌رسد. در این مرحله باید تمام کابل‌کشی‌های ویلا انجام شود.

داخلی‌کاری‌ها

این مرحله شامل نصب کفپوش، کابینت‌ها، نورپردازی و تزئینات داخلی است. نازک کاری یکی از مهم‌ترین مراحل در ساخت ویلا با قوطی فلزی محسوب می‌شود چون به طور مستقیم روی زیبایی ویلا تاثیرگذار است.

تکمیل و نظافت

در این مرحله، کلیه جزئیات تکمیلی مورد نیاز برای ویلا انجام می‌شود و سپس نظافت کلیه فضاها به صورت کامل صورت می‌گیرد.

آماده‌سازی برای استفاده

پس از انجام تمامی مراحل ساخت، ویلا آماده برای استفاده شده و می‌توانید به آن اسباب‌کشی کرده و اقامت کنید.

مزایای ساخت ویلا و خانه با قوطی فلزی

ساخت ویلا با قوطی فلزی مزیت‌های متعددی دارد که در این بخش برخی از این مزیت‌ها را معرفی می‌کنیم:

مزایا توضیحات
سرعت بالای ساخت یکی از مهم‌ترین مزیت‌های قوطی فلزی در ساخت ویلا، سرعت بالای ساخت آن است.  استفاده از قوطی فلزی، فرآیند ساخت را سریع‌تر کرده  و زمان اجرای پروژه‌های ساختمانی  را کاهش می‌دهد. افزایش سرعت باعث می‌شود هزینه نهایی پروژه به طور چشمگیری افزایش پیدا کند
مقاومت و استحکام زیاد قوطی‌های فلزی مناسب برای ساخت ویلا اغلب از جنس فولاد ضد زنگ هستند. این نوع قوطی‌ها به گونه‌ای ساخته شده‌اند که در برابر عوامل بیرونی و محیطی مقاومت بسیار بالایی دارند. علاوه بر این در مقابل زلزله و فشار بار زیاد هم بسیار مستحکم بوده و ایمنی ساختمان را حفظ می‌کنند
انعطاف‌پذیری در طراحی با استفاده از قوطی فلزی، می‌توان طراحی‌های متنوع و خلاقانه‌تری را برای ویلا انجام داد. این قابلیت به ویژه برای ویلاهایی که معماری‌های خاص دارند بسیار اهمیت دارد. معماران دوست دارند ویلاها را با طراحی‌های خلاقانه اجرا کنند و قوطی‌های فلزی به دلیل شکل‌پذیری بالایی که دارند این امکان را به وجود آورده‌اند
وزن سبک یکی از موضوعاتی که روی طول عمر و ایمنی ساختمان تاثیر مستقیم دارد وزن ساختمان است. قوطی‌های فلزی وزن کمتری، نسبت به مصالح ساختمانی سنتی دارند. و در نتیجه باعث عمر بیشتر ساختمان می‌شوند

کاهش هزینه ساخت ویلا با استفاده از قوطی‌های فلزی معمولاً هزینه‌های ساخت کمتری نسبت به روش‌های ساخت سنتی دارد. این کاهش هزینه هم در زمینه خرید نوع مصالح مطرح می‌شود و هم در زمینه سرعت اجرای پروژه. قوطی‌های فلزی به نسبت آهن و میله‌گردهایی که برای ساخت ستون ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرند، ارزان‌تر هستند

راهنمای انتخاب پروفیل مناسب برای ساخت ویلا

 

 

 

جدول انواع پروفیل‌ها مورد استفاده در ساخت خانه قوطی آهن

انتخاب پروفیل مناسب برای ساخت ویلا بستگی به نیازها، بودجه و شرایط محیطی مکان ساخت دارد. اما به طور کلی، برخی از پروفیل‌های فلزی که معمولاً برای ساخت ویلا استفاده می‌شوند عبارتند از: تیرآهنی، C و U شکل، لوله ای و باز می‌باشد. در جدول زیر به بررسی انواع پروفیل‌های مورد استفاده در ساخت خانه با قوطی فلزی می‌پردازیم.

نوع پروفیل کاربرد
پروفیل‌های تیرآهنی ساخت ستون‌ها
پروفیل‌های C و U شکل ساخت بالکن، سقف متصل به دیوار و چهارچوب‌های دیوارها
پروفیل‌های لوله‌ای سیستم‌های گرمایشی، سرمایشی و آب‌رسانی
پروفیل‌های باز نمای داخلی و خارجی ساختمان

با توجه به جدول فوق، باید نوع پروفیل مورد نیاز هر بخش ساختمان را انتخاب کرده.و سپس با تخمین هزینه‌ی اقدام به خرید محصول شود. و در صورت هر گونه ابهام درخصوص انتخاب پروفیل برای ساخت خانه و ویلا با کارشناسان فنی امروز آهن تماس حاصل فرمایید.  

 

 

 

Rate this post

اشتراک گذاری این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *